Hakkında

Bölüm Tanıtımı

 

Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Programı 1990 yılında, İnönü Üniversitesine bağlı olan Meslek Yüksekokulu bünyesinde, Teknik Programlar altında Tekstil Bölümü olarak başladığı eğitim-öğretim faaliyetine, 2006 yılından itibaren Adıyaman Üniversitesine bağlı olarak, Meslek Yüksekokulunda, şu anda Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü altında devam etmektedir. Programın amacı; çalışma alanında, üst düzey yönetici ve/veya mühendis ile usta/kalifiye işçi ve teknisyen arasında bulunan, teknisyenden daha fazla teorik bilgiye, mühendisten daha fazla uygulama becerisine sahip ara teknik eleman olan teknikerler yetiştirmektir. Bölüm atölye ve laboratuarlarında, temel araştırma araçlarının yanında çalışmaların yürütülmesi için Manüel Ahtapot Baskı Makinesi, Fikse Makinesi, Gaze Germe Makinesi, Pozlandırma Masaları (Işıklı Masa), Paralel Cetvelli Çizim Masaları ve Tabureleri, Çizim Dolapları, Epür Düzlem Aparatı gibi makine ve teçhizatlar mevcuttur.

 

2012 yılında program Giyim Üretim Teknolojisi adı altında öğrenci almış olup bu alanda eğitim vermeye başlamış ve 2013 yılı itibariyle tekstil bölümü’ de kapanarak tamamen Giyim Üretim Teknolojisi bölümü adı altında eğitim vermeye başlamıştır. Okulumuzda öğrencilerin uygulama yapması için gerekli olan dikiş makineleri, serim masası, tela makinesi, ütü ve diğer yardımcı malzemelerin tamamı bulunmaktadır.

 

            Giyim Üretim Teknolojisi Programı eğitiminin temel amacı, ekonominin çekirdeğini oluşturan işletmelere kuramsal ve uygulamaya dönük bilgilerle donatılmış üstün nitelik ve yetenekte, özgüveni yüksek elemanlar yetiştirmektir. Programdan mezun olanlar "Önlisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Giyim Üretim Teknolojisi programından mezun olanlar Hazır Giyim Teknikeri unvanı ile seçtikleri meslekte kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda; Gerek kamu gerekse özel sektörde çalışabilmekte ve hatta kendi işyerini kurabilmektedir. Hazır Giyim Teknikerleri Tekstil ve Konfeksiyon Sanayinin ilgili dallarında orta kademe yönetici, müşteri temsilciliği, planlama, tasarım, modelhane departmanlarında, işletmelerin üretim hatları ile eğitim departmanlarında istihdam olanağına sahiptirler. Ayrıca kamu sektöründe başvurulabilen kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedirler. Mezunlar dikey geçiş imkânı ile açık öğretim bölümlerine geçiş yaparak ya da ilgili fakültelere kazanarak lisans mezunu da olabilmektedirler. Eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler dikey geçiş sınavında sağladıkları başarı ile üniversitelerin; Moda Tasarımı Öğretmenliği Moda Tasarımı Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği Giyim Endüstrisi Öğretmenliği Giyim Öğretmenliği Hazır Giyim Öğretmenliği Tekstil Mühendisliği alanlarına yerleşme imkânlarına sahiptirler. Ayrıca Açık Öğretim Fakültesinin İktisat ve İşletme bölümlerinde sınavsız olarak lisans tamamlama olanağına sahiptirler. Program öğretime 2009/2010 Eğitim Öğretim Yılı ek yerleştirme ile başlamıştır. Ayrıca Yüksekokulumuzda tekstil ağırlıklı programların varlığı programdaki ilgili tekstil dersleri tekstil teknolojisi programı öğretim elemanlarınca da desteklenmektedir. Bölge ve diğer illerdeki gerek tekstil gerekse hazır giyim işletmeleri ile Yüksekokulumuzun ve programın işbirliği sayesinde istihdam, makine tamir-bakım, teknik gezi ve staj alanlarında sürmektedir. Program Yüksekokulumuzda hazırlanan/hazırlanacak Leonardo da Vinci Programı kapsamında yapılacak LdV projeleri ile hareketlilik ve işbirliği projelerini gerçekleştirme olanaklarına sahiptir. Farabi Değişim Programı ile de Yüksek Öğretim Kurumları arasında önlisans öğrenci değişim olanaklarına sahiptir.

 

 

 

 

 

Kullanılan Eğitim Öğretim Yöntemlerinden Örnekler

 

• Ders & Sınıf İçi Etkinlikler

• Grup Çalışması

• Laboratuar

• Okuma

• Ödev

• Proje Hazırlama

• Seminer

• Staj

• Teknik Gezi

• Web Tabanlı Öğrenme

• Uygulama

• Yerinde Uygulama

• Mesleki Faaliyet

• Sosyal Faaliyet

• Alan Çalışması

 

 

Akademik Personel

Bölüm Başkanı

 Öğr. Gör. Berkant DULKADİR

Tel: 0 416 223 21 27-28 / 1300

E- Mail :b.dulkadir@adiyaman.edu.tr

 

Öğr. Gör. Sezin Yılmaz

Tel: 0 416 223 21 27-28 / 1208

E- Mail :syilmaz@adiyaman.edu.tr

Öğr. Gör. İlkay ÇELİK

Tel: 0 416 223 21 27-28 / 1216

E- Mail :icelik@adiyaman.edu.tr

Öğr. Gör. Gülhan ATLAMIŞ

Tel: 0 416 223 21 27-28 / ----

E- Mail :gatlamis@adiyaman.edu.tr